Arpía 51
Kolombiya'nın saldırı helikopteri gösteri ekibi, modifiye edilmiş AH-60L Arpía Black Hawk helikopterleriyle, bu tip helikopterlerde başka hiçbir yerde nadiren görülen döngüler ve dikey manevralar gerçekleştiriyor.
Arpía 51: Takım nasıl kuruldu ve bugün hangi uçaklarla uçuyor?
Savaş grubuna ait Black Hawk helikopterleri
Arpía 51, Medellín yakınlarındaki Rionegro'da bulunan 5 No'lu Hava Muharebe Komutanlığı'ndaki 51. Muharebe Grubu'ndan ve AH-60L Arpía savaş helikopterlerinin Kolombiya versiyonu olan Black Hawk'tan oluşan saldırı filosundan oluşmaktadır. Helikopter akrobasi gösterileri 2006 yılında başlamış ve ekip 2011 yılında kendi kılavuzları, mürettebatı ve prosedürleriyle resmen kurulmuştur. Temmuz 2011'de F-AIR Colombia'da üç Arpía ilk kez halka açık akrobasi gösterisi yapmıştır.
Ekran
Ekip şu anda iki adet AH-60L helikopteri kullanıyor. Gösteriler için her bir uçak yaklaşık 4.000 lb ağırlığındaki silah, zırh ve görev sistemlerini çıkararak ağırlığını yaklaşık 20.250 lb'den 16.000 lb'ye düşürüyor. Her mürettebat iki pilot ve iki teknisyenden oluşuyor. İmza manevraları arasında neredeyse dikey Arpía tırmanışı, Tibelina çekiç başı manevrası, ters geçişler ve işaret fişekleriyle yapılan bir final gösterisi yer alıyor. Rionegro'daki José María Córdova havaalanında düzenlenen F-AIR fuarının düzenli katılımcılarından biri olan ekip, 2023 ve 2025 yıllarında da fuarda yer aldı.
Arpía 51 rakamlarla
Takım
- Oluşum
- 2 helikopter
- İki adet AH-60L Arpía
- Helikopter başına dört mürettebat üyesi.
- F-AIR 2011'de üç helikopter uçtu.
uçak
- Uçtu
- Sikorsky AH-60L Arpía
- Sikorsky AH-60L Arpía (2011–)
Ev
- Merkezi şurada bulunmaktadır:
- Rionegro Hava Üssü (CACOM 5)
- Savaş Grubu 51, Hava Muharebe Komutanlığı No. 5, Rionegro, Antioquia
Ekran
- Sergilenen uçaklar
- 2
Arpía 51'in uçtuğu her tür uçak mevcuttur.
| Uçak | Tarafından inşa edildi | Yıllar | Sayı | Not |
|---|---|---|---|---|
| Sikorsky AH-60L Arpía | Sikorsky | 2011'den beri | 2 | Sergileme amacıyla yaklaşık 4.000 lb hafifletildi; 2011'de üç tanesi uçtu. |
Arpía 51 neyle tanınıyor?
- Arpía adlı üç uçağın F-AIR Kolombiya'da Temmuz 2011'de gerçekleştirdiği ilk halka açık akrobasi gösterisi (Volavi).
- Gösteriler, havai fişek gösterisiyle son buluyor (Volavi).
Arpía 51, yıl yıl
Kolombiya Hava Kuvvetleri'nde Black Hawk helikopterlerinin akrobasi gösterileri başladı.
Arpía 51 resmen kuruldu.
Üç Arpía uçağı, F-AIR Colombia'da ilk kez halka açık bir şekilde akrobasi gösterisi sergiledi.
Feria Aeronáutica F-AIR 2023'te sergileniyor.
F-AIR Colombia 2025 fuarındaki sergiler, Rionegro, 9-13 Temmuz.
İnsanların Arpía 51 hakkında sorduğu her şey
Arpía 51 hangi helikopteri kullanıyor?
Arpía 51 nerede bulunuyor?
Ekipte kaç helikopter var?
Arpía 51'i nerede görebilirim?
Arpía 51 civarı
Her bilgi kontrol edildi.
- Acrobático Arpía 51 de la Fuerza Aérea Colombiana (Volavi) takımıyla bordo
- Equipo Acrobático Arpía 51 (Volavi) gösterisinde adrenalin ve güvenlik
- Feria Aeronáutica 2023'te (Fuerza Aérea Colombiana) Gösterilen 51. Aérea Akrobasi Ekipmanı
- F-AIR 2025 için 51 katılımcı sergisi (Güncel)
Doğrulama tarihi: 2026-10-02.